לפני ניתוח גניקומסטיה

מה זה גניקומסטיה? האם הבעיה שכיחה?

השם הרפואי של קיום שד בגבר הוא גניקומסטיה. מקור השם הוא יווני ומשמעותו "שד כמו של אישה". למרות שזו תופעה שלא מרבים לדבר עליה, היא שכיחה למדי. הערכה היא כי 30 עד 60 אחוז מהגברים מושפעים ממנה. גניקומסטיה יכולה להיות חד צדדית או דו צדדית. מקור הבעיה יכול להיות נטילת תרופות מסוימות או בעיות רפואיות אולם ברוב המקרים הסיבה לא ידועה.

באיזה גיל מומלץ לבצע את ניתוח גניקומסטיה?

אין מגבלת גיל לגבי ניתוח גניקומסטיה, אבל אני מקפיד לברר שאין סיבה רפואית לבעיה אשר דורשת טיפול לפני הניתוח ובחזה אצל נערים מתבגרים אני ממליץ לבצע את הניתוח רק לאחר שלא ראינו שיפור במשך כשנתיים, שלוש.

איזה בדיקות יש לבצע לפני הניתוח?

פרט לבדיקות הרגילות המבוצעות לפני כל ניתוח, יש מקום לבצע בירור הורמונאלי ולעיתים גם ממוגרפיה באותם מקרים שהגניקומסטיה היא חדשה ו/או חד צדדית.

כמה זמן נמשך ניתוח גניקומסטיה?

ניתוח גניקומסטיה מבוצע בחדר ניתוח בבית חולים בהרדמה כללית או בהרדמה מקומית עם טשטוש והוא אורך כשעה עד שעתיים. לרוב אין צורך בשהייה של לילה לאחר הניתוח.

 

ניתוח גניקומסטיה לפני ניתוח גניקומסטיה אחרי

ניתוח גינקומסטיה – המדריך המלא 

מה נעשה בניתוח גניקומסטיה?

אופן ביצוע הניתוח תלוי בסוג הבעיה שלך: במידה והשד מורכב בעיקר מרקמה בלוטית, אוציא אותה דרך חתך בגבול בין העטרה (האזור הכהה שסביב הפטמה), לבין העור.
באותם מקרים בהם השד מורכב משומן, ניתן להסירו בשאיבת שומן בלבד, אולם ברוב המקרים יש צורך בשילוב שתי השיטות בכדי לקבל תוצאה אסתטית וחזה שטוח וחלק. במקרים בודדים של חזה גדול ונפול במיוחד, אוציא גם עודפי עור או אפצל את הניתוח לשני שלבים בהפרש של שנה אחד מהשני.

כמה זמן מחזיק ניתוח הגניקומסטיה? האם אצטרך לחזור עליו לאחר מספר שנים?

ניתוח הקטנת שד לגבר מחזיק שנים רבות ולרוב לא תצטרך לחזור עליו. אם אין שינוי במצב הבריאות שלך או שינוי משמעותי במשקל שלך, נדיר שצריך לחזור על הניתוח.

מה לגבי עודפי העור?

באותם מקרים בהם היו עודפי עור ניכרים לפני הניתוח, צפוי שנראה עודפי עור גם לאחר מכן. אולם לעור שלנו יש יכולת התכווצות מדהימה. ולכן ברוב המקרים עודפי העור ייעלמו בחצי שנה שלאחר הניתוח. במידה ולאחר כשנה עדיין יוותרו עודפי עור המטרידים אותך, ניתן יהיה לטפל בהם בניתוח נוסף שהוא קצר ופשוט יותר.

מה לגבי סיבוכים, מה שכיחותם?

תופעות הלוואי והסיבוכים מניתוח גניקומסטיה הם נדירים בידיים מיומנות. שכיחותם יכולה לעלות במקרים של ניתוחים מורכבים או במידה ולא תשמע להוראות הרופא. תופעות הלוואי שעלולות להופיע אצלך לאחר הניתוח הן: כאב, אי נוחות, נפיחות, שטפי דם תת עוריים והגבלה בתנועה. הסיבוכים האפשריים בניתוח הם: זיהום, דימום, פתיחת תפרים ופעירת שולי החתכים, אי סדירות הרקמה או חוסר סימטריה, פגיעה בתחושה בפטמות ואפשרות להתפתחות נמק חלקי של הפטמה ו/או העטרה, אשר יצריכו, לעיתים רחוקות, התערבות ניתוחית.

מה הוא תהליך החלמה המצפה לי לאחר הניתוח הגניקומסטיה?

ברוב המקרים אני לא חובש את החזה לאחר הניתוח ואני משתמש בנקזים לעיתים נדירות. נקזים הם צינוריות ניקוז שמטרתן למנוע הצטברות נוזלים באזור הניתוח.
אתה עלול לחוש בכאבים לאחר הניתוח או אי נוחות במשך מספר ימים, במיוחד בתנועה או שיעול. לא מדובר בכאבים עזים וניתן לטפל בהם באמצעות תרופות מתאימות.
תוכל לצאת מהמיטה כבר שעות אחדות לאחר הניתוח ואין צורך בשכיבה בימים שלאחר הניתוח.
אני ממליץ ללבוש גופיה הדוקה מיוחדת למשך מספר שבועות בכדי לזרז את תהליך ההחלמה.

מתי נראה את התוצאה הסופית?

מיד לאחר הניתוח כבר תראה שיפור. עם זאת ייתכנו סימנים כחולים מתחת לעור אשר ייעלמו לאחר כשבוע עד שבועיים. בצקות כתוצאה משאיבת השומן יחלפו בהדרגה בחודשים הראשונים ועודפי העור גם הם יתכווצו בהדרגה.

האם הצלקות בולטות?

מיקום החתך בגבול בין הפטמה לעטרה מסווה אותה ונדיר שניתן לראות את מיקום החתך. בכדי להבטיח שהחלמת החתך תהיה טובה ככל שניתן יש להגן על הצלקת מפני השמש בחצי השנה הראשונה לאחר הניתוח.

ומה לגבי התפרים?

לרוב אין צורך להוציא תפרים הודות לשיטת הסגירה המיוחדת בה אני משתמש .

מה לגבי קיום יחסי מין?

יש להימנע מקיום יחסי מין למשך כשבועיים.

מתי אוכל לחזור לחיים רגילים?

תוכל לחזור לעבודה לאחר מספר ימים או שבוע אולם יש להימנע מפעילות מאומצת למשך מספר שבועות. ההחלטה מתי לחזור לעבודה תלויה בהרגשתך האישית וקצב ההחלמה שלך.

 

ניתוח גינקומסטיה – המדריך המלא