כיתד להכין את גופך לניתוח?

לפני ניתוח פלסטי או אסתטי, כדאי להכין את גופך באמצעות תזונה נכונה, הפסקת עישון ושמירה על כושר גופני. הכנת גופך לקראת הטראומה שעליו לעבור, תוכל למנוע סיבוכים ולתת לו סיכוי טוב יותר להחלים.

בנוסף, הפסקה של עישון למי מכם שמעשן היא חיונית כשבועיים לפני ואחרי הניתוח. העישון גורם לכיווץ כלי הדם ולמעבר לא תקין של חמצן וניקוי לא יעיל של הפסולת. כתוצאה מכך הסיכון לבעיות וסיבוכים כגון: זיהום, פתיחה של תפרים ואף נמק באזור הניתוח, עולים בצורה דרמטית. כמו מומלץ לשמור על כושר גופני מתון, וביצוע פעילות אירובית לשיפור תפקוד הלב.

מהם השפעות מרכיבי התזונה השונים על ההחלמה מניתוח?

עליך לזכור כי מינון נכון הוא עניין אינדיבידואלי, שיש לקובעו על פי מצבך הגופני הקיים והנתונים שלך. עוד יש לציין כי מינון חסר הוא לא אפקטיבי ומינון יתר יכול לגרום לנזק. חשוב לאתר במה התפריט שלך "חסר" ולהשלים אותו למינון האופטימאלי.

להלן מספר דוגמאות של השפעת מרכיבים בתזונה לצורך המחשה:

1. צמחי מרפא
כגון גוטו-קולה. נמצא שלגוטו-קולה השפעות רבות על תהליכי החלמה בעור: משפיע על תהליך התפתחות רקמת העור, כמו על תהליך התקרנות העור; על תהליך הרגנרציה (חידוש העור) לאחר פציעה או כיוב; על תהליך סינטוז קולגן (בנית רקמת החיבור של העור), השלב הראשון בהחלמת הרקמה; על דרבון צמיחת שיער וציפורניים; על סיוע בתיקון סחוס.כמו כן הגוטו-קולה נמצא יעיל לטיפול בכוויות מדרגה שנייה ושלישית – בקיצור זמן ההחלמה, בהפחתה בהתהוות רקמה צלקתית ובסיוע בהחלמה לאחר ניתוח.
בוראג': שמן בוראג' (זייפן) – מכיל חומצה גאמאלינולית שיש לה תכונות אנטי דלקתיות והשפעה בחיזוק בלוטת האדרנל והשפעה על שמירת בריאות העור.

2. ויטמין C
ויטמין C אחראי לתיקון נזקי פציעה ואיחוי כלי דם ודרוש ליצירת הורמונים (אדרנלין/נוראדרנלין) בייחוד במצב לחץ ודלקת, ודרוש לצורך פעולה תקינה של בלוטת האדרנל. ויטמין C מסייע בריפוי והחלמה לאחר ניתוח, מגביר ייצור תאי דם אדומים ולבנים, כמו כן מגביר את ייצורם של נוגדנים של מערכת החיסון, ומונע דימומים וזיהומים בקטריאליים. הצורך בויטמין C גובר בזמן מתח ומועקה נפשית. הויטמין נמצא בפירות הדר ובירקות כמו פלפל ירוק ועגבנייה.

3. מינרל האבץ
עוזר באיחוי פצעים וצלקות ניתוחיות, תורם לייצור הורמוני מין, אדרנלין ונוראדרנלין. נמצא ב: שיפון,דגנים מלאים, חסה, דגים וצמח מרפא שנקרא שבטבת.

4. סיליקה
הסיליקה הוא מינרל שתורם לחיזוק העצם ולבריאות העור. סיליקה נקרא גם וויטמין היופי. את האבץ והסיליקה ניתן למשל לקבל מצמח מרפא הנקרא שבטבת.

5. ויטמין A
ויטמין A הוא ויטמין מסיס בשמן העוזר להתחדשות הריריות של מערכת העיכול והשתן ושומר על גמישות העור. הוא נמצא במקורות מן החי באיברים פנימיים, ובצומח בגזר ובברוקולי.

6. שמנים אתריים
כגון אלמוות הכסף, הוא שמן אתרי אנטי טראומטי. מטפטפים מספר טיפות על האזור המנותח יחד עם לבנדר, לזרוז האיחוי וההחלמה. כמובן שגם אחרי הניתוח יש לטפטף מספר טיפות מהשמן, אפילו על תחבושות.

7. חומצות אמיניות
כגון ליזין ופרולין – מעודדות בניית קולגן.

תזונה נכונה חיונית להחלמה מניתוח ולחיים בריאים.