למי ניתוח הגדלת חזה מתאים?

אם החזה שלך לא התפתח לגודל לו ציפית, הרי שניתוח הגדלת חזה יכול להתאים לך. בנוסף נשים רבות מעוניינות בהגדלת חזה לאחר שאיבד מנפחו,, כתוצאה מירידה במשקל, לידות או שינויי הגיל. חשוב לזכור כי ניתוח הגדלת חזה לא מהווה תחליף להרמת החזה, במידה ויש צורך בכך.

אלו סוגי שתלים יש ואיך אדע מה לבחור?

קיימים סוגים רבים של שתלים מחברות שונות. ההחלטה החשובה ביותר היא לבחור את הרופא הנכון והוא כבר יידע לבחור עבורך את השתל המתאים ביותר לך בהתאם למבנה גופך ולרצונותיך.

מה שונה בשתלים החדשים?

השתלים החדשים בהם משתמש ד"ר נמרוד פרידמן שונים מהשתלים הישנים, הן במעטפת והן במילוי. המעטפת החדשה מכילה בתוכה שכבה מיוחדת שמטרתה להפחית את סיכויי הדליפה, היא חזקה במיוחד כך שהסיכוי לקרע הוא קטן מאוד. בנוסף, למעטפת יש מרקם ייחודי שבזכותו השתל נצמד לרקמת השד ומפחית את הסיכוי ליצירת קפסולה או תזוזה של השתל. היצמדות זו חשובה במיוחד כאשר אני משתמש בשתלים אנטומיים וזאת בכדי למנוע את סיבוב השתל.

השתל ממולא בג'ל סיליקון. לג'ל החדש יש מספר תכונות חדשות: המרקם שלו דומה למרקם השד ולכן התחושה היא דומה, הוא לא נוזלי מידי ולכן הוא שומר על צורתו ועל צורת השד ומפחית את הסיכוי להיווצרות קפלים. ההרכב המיוחד של הג'ל מונע את נזילת והתפזרות הסיליקון גם במקרה של קרע בשתל.

מהי האחריות על השתלים?

אני מקפיד להשתמש בשתלים המיוצרים באיכות הגבוהה הקיימת כיום בשוק. אחריות היצרן כוללת מתן שתל חדש במקום כל שתל שנקרע או נפגע בגלל בעיה בייצור. התחייבות זו היא לכל החיים ובנוסף, בשתלים המובחרים ביותר, היצרן גם מבטיח לכסות את עלות הניתוח של החלפת השתלים (במידה ויהיה בכך צורך), בעשר השנים הראשונות.

מה ההבדל בין שתלים עגולים לאנטומיים?

ההבדל בין שתל עגול לאנטומי, יבלוט ככל שאת רזה. ככל שיש לך יותר רקמת שד מעל השתל, כך הצורה המקורית שלו פחות תראה.
לשתלים עגולים יש צורת חצי כדור בעוד שלשתלים האנטומיים יש צורת טיפה או אגס. השתלים העגולים, במיוחד הגבוהים יתאימו אם את רוצה מראה של פוש-אפ (PUSH_UP) בעוד שהשתלים האנטומיים מקנים מראה שד טבעי. מגוון הגדלים והצורות של השתלים האנטומיים הוא גדול יותר באופן משמעותי ולכן ניתן להתאים לך את השתל בהתאם לרצונותיך ומבנה גופך.
שתלים עגולים ואנטומיים עלולים לזוז ולהסתובב, אולם בשתלים עגולים אין לכך חשיבות, כי הם סימטריים. הסיכוי לתזוזה וסיבוב של השתלים אנטומיים הוא נמוך ביותר (פחות מ – 1%).

האם שתלי הסיליקון מסוכנים?

במחקרים רבים שנעשו בקרב נשים שעברו ניתוחים להגדלת חזה, לא נמצא קשר בין שתלי סיליקון לסרטן או מחלות קשות אחרות.

כמה זמן לאחר לידה או הנקה ניתן לבצע ניתוח הגדלת חזה?

אני ממליץ להמתין כ- 6 חדשים לאחר לידה או סיום הנקה. המתנה זו חשובה בכדי לאפשר לשד לקבל את צורתו הסופית ובכדי למנוע סיבוכים הקשורים לשינוי בצורה והמצאות חלב ברקמת השד.

איך אני אדע שהגדלת החזה תתאים למבנה גופי מבלי למשוך תשומת לב לא רצויה?

חשוב שתסבירי לרופא מה התוצאה שאת מצפה לה ותשתפי אותו בכל מחשבותיך. כך יוכל הרופא, ביחד איתך, לבחור את טכניקת הניתוח ואת השתלים המתאימים ביותר עבורך.

כיצד אדע שבחרתי את הרופא הנכון?

תחושות הבטן והכימיה שלך עם הרופא מאוד חשובים, כמו גם לשוחח עם מנותחות שלו ולהתרשם ממידת הניסיון והמקצועיות שלו. תבדקי שגם לאחר הניתוח הרופא זמין לכל שאלה ולכל צורך.

הגדלת חזה - לפני הגדלת חזה - אחרי

הגדלת חזה – המדריך המלא 

במהלך ניתוח הגדלת חזה

כמה זמן נמשך הניתוח?

ניתוח הגדלת חזה מבוצע בחדר ניתוח בהרדמה כללית ונמשך כשעה. אני משחרר את המנותחת לביתה לאחר מספר שעות של השגחה.

איפה נמצא החתך?

מיקום החתכים דרכם יוכנסו השתלים יקבעו בהתאם להעדפתך ולמבנה גופך ושדייך. ניתן למקם את החתך בקפל בין השד לחזה, בבית השחי או בגבול העטרה (האזור הכהה סביב הפטמה). אני עושה כל מאמץ על מנת שהחתך יהיה נסתר ככל שניתן.

איפה ממוקם שתל הסיליקון (מעל או מתחת לשריר)?

השתל לא ממוקם בתוך השד אלא מאחורי רקמת השד. השתל יכול להיות מעל לשריר החזה או מתחתיו. מיקום הכיס שלתוכו מוכנס השתל תלוי במבנה השד ובמיוחד בכמות הרקמה שיש בחלקו העליון של החזה. גם באותם מקרים בהם אני ממקם את השתל מעל השריר, אני מכניס אותו מתחת למעטפת השריר (פצית השריר). שיטה זו מאפשרת קבלת מראה טבעי עם שתלים עגולים גם כשהם ממוקמים מעל השריר.

האם ניתן לעשות ניתוח הגדלת חזה בהרדמה חלקית או בטשטוש?

ניתן לבצע ניתוח הגדלת חזה בהרדמה מקומית או טשטוש, אך הדבר אינו מומלץ, מאחר שקשה להשיג הרדמה מקומית טובה כך שהאישה לא תחוש בשום כאב במהלך ניתוח הגדלת חזה. נוחות האישה חשובה לד"ר נמרוד פרידמן וידוע כי היא משפיעה על קצב ההחלמה; לכן עדיף לבצע את הניתוח בהרדמה כללית.

האם יש סיכונים בהרדמה בניתוח הגדלת חזה?

כמו בכל תהליך רפואי, גם בהרדמה ייתכנו סיבוכים ותופעות לוואי. הדבר נכון להרדמה כללית כמו גם להרדמה מקומית או טשטוש. בכדי להפחית את הסיכון לסיבוכים ככל שניתן, בניתוח הגדלת חזה ד"ר נמרוד פרידמן מנתח עם רופאים מרדימים קבועים שכולם רופאים מומחים העובדים גם בבתי חולים ציבוריים. במידת הצורך המטופל/ת מופנה/ת לבדיקת רופא מרדים במרפאת טרום הרדמה בכדי להגיע לניתוח במצב אופטימלי.

 

לאחר ניתוח הגדלת חזה

מתי אצטרך להחליף שתלים?

בניגוד למה שהיה מקובל עם השתלים הישנים, אין צורך להחליף את השתלים באופן מונע. מעטפת השתלים החדשים חזקה לעין שיעור מזו של השתלים הישנים והסיליקון שבתוך השתל הוא בצורת ג'ל ואיננו נוזל גם אם השתל קרוע לחלוטין.

מה זה קפסולה (קופסית)?

הגוף מייצר באופן טבעי מעטפת סביב השתל. מעטפת זו נקראת קופסית או קפסולה. במרבית המקרים מעטפת זו היא עדינה ובלתי מורגשת והיא חשובה לייצוב השתל ומניעת ההסתובבות שלו בשתלים אנטומיים. בחלק קטן של המקרים המעטפת נהפכת לעבה ונוקשה יותר. כאשר הדבר קורה, השד נהפך לקשה יותר, ובמקרים קיצוניים אף מתעוות וכואב. חשוב לזכור כי מקרים אלו הם נדירים.

כיצד ניתן לטפל בקפסולה (קופסית)?

קופסית שנמצאת בשלבים התחלתיים ניתן לטפל בכדורים ובמידה והמצב מתקדם בצורת משמעותית ולעיוות של השד או לכאבים ניתן לטפל בקופסית בניתוח.

כמה זמן לאחר ניתוח הגדלת חזה חוזרים לתפקוד רגיל?

בניתוח הגדלת חזה, החזרה לתפקוד רגיל היא לאחר מספר ימים בודדים עד שבוע. יש צורך להתאים את רמת הפעילות לסוג הניתוח: במידה וניתוח הגדלת חזה בוצע עם שתלים עגולים ניתן לחזור לפעילות מלאה כולל פעילות גופנית לאחר כשבועיים שלושה. במידה והניתוח בוצע עם שתלים אנטומיים עליך להמתין כשבועיים נוספים. מעבר לתקופה זו יש כבר היצמדות של הרקמה לשתל והסיכון לתזוזה שלו פוחת בצורה משמעותית.

האם מותר להיכנס להריון וניתן להניק לאחר הגדלת חזה?

אני ממליץ להימנע מכניסה להריון בשנה הראשונה שלאחר הניתוח בכדי לאפשר לשד להחלים בצורה מלאה. אין מניעה להניק לאחר ניתוח הגדלת חזה ובדיקות הראו שאין מעבר של סיליקון מהשתלים לחלב האם.

מה צפוי לי במהלך שלב ההחלמה?

את יכולה לחוש בכאבים לאחר הניתוח במשך מספר ימים, במיוחד בתנועה או שיעול. ניתן להרגיע כאבים אלו בנקל באמצעות תרופות נגד כאבים.
אני לא חובש את השד, אבל אני ממליץ על חזייה תומכת בחודש הראשון. השד נראה נפוח, עגול וגדול יותר בימים הראשונים ובשבועות הקרובים הוא יתעצב ויקבל את צורתו הסופית. אני משתמש בתפרים נמסים, כך שאין צורך להוציא והצלקת שתראה יותר אדומה ובולטת תטשטש בהמשך.

האם הכאב לאחר ניתוח הגדלת חזה נסבל ואחרי כמה זמן הוא חולף?

תחושת הכאב בניתוח הגדלת חזה הינה אישית ושונה מאחד לשני ובכל מקרה אין מדובר בכאבים קשים או בלתי נסבלים.

מה לגבי יחסי מין לאחר ניתוח הגדלת חזה?

יש להימנע מיחסי מין למשך שבוע לפחות ולאחר מכן מותר מגע עדין בלבד בשדיים למשך ששה שבועות.

איזה סבוכים או תופעות לוואי יתכנו?

במקרים של קרע או התבלות של השתל, עלול להיווצר צורך בניתוח נוסף להחלפתו. תופעות הלוואי שלאחר הניתוח יכולות להיות כאב, אי נוחות, הזדקרות קבועה של הפטמות ושינויים בתחושה בפטמות. ישנם מקרים בהם ניתן לראות ו/או לחוש בקפלים או בגבולות השתל מבעד לעור. צורת הצלקות תלויה בסוג העור ובתכונות הריפוי שלו. יש מקרים בהם תתפתחנה צלקות קלואידיות.

הסיבוכים האפשריים הם: דימום, זיהום ואסימטריה בין השדיים. סיבוב של השתל ושינוי צורת השד במקרה של שתל אנטומי, דליפה או קרע במעטפת התותב וכן פליטה או דחייה של התותב שיצריכו ניתוח להוצאתו; התקשות קופסית התותב והתכווצותו וכתוצאה מכך אי נוחות, כאב, ועיוות צורת השד עד כדי צורך בהוצאת השתל; התקשות זו מהווה תגובה פיסיולוגית של הגוף להשתלת גוף זר ואינה מסוכנת בפני עצמה.

האם ניתן לבצע ממוגרפיה לאחר הגדלת חזה, האם הבדיקה לא מסוכנת לשתל?

יש להמשיך ולבדוק את השד באופן סדיר בהתאם להנחיות משרד הבריאות, בכדי לאבחן סרטן שד מוקדם ככל האפשר. בדיקת ממוגרפיה איננה מסוכנת לשתלים, אולם חשוב לציין בפני טכנאית הרנטגן שיש לך שתלים, בכדי שאפר יהיה לבצע את הצילומים בצורה הנכונה. הלחץ של הבדיקה לא קורע את השתלים. ביצוע נכון של הבדיקה מאפשר לבחון את הרוב המכריע של רקמת השד למרות נוכחות השתל.