עם חלוף השנים, העור והרקמות שמתחתיו צונחים ומשווים לפנים מראה עייף ומבוגר. ניתוח מתיחת פנים בא לפתור בעיה זו – הוא מהדק ו"מרים" את הרקמות והעור שהידלדלו, ומשווה לפנים מראה צעיר יותר.
בשנים האחרונות, עם התחזקות המגמה להתערבויות מינימליות יותר ובגיל צעיר יותר, עולה הפופולריות של ניתוח ה"מיני-ליפט" – מתיחת פנים בהיקף מצומצם יותר.

על ההבדלים בין שתי הפרוצדורות, ולמי כל אחת מהן מתאימה, במאמר שלפניכן.

מה היא מתיחת פנים מלאה?

במהלך מתיחת פנים מלאה מבצע ד"ר פרידמן הרמה והידוק של רקמות הפנים ושכבות העור שצנחו, חזרה אל מקומן הטבעי, ליצירת מראה פנים צעיר ורענן יותר.

רוב המטופלים בניתוח הזה הינם מהעשור החמישי לחייהם ואילך, ובעלי סממני גיל משמעותיים כגון: קמטים עמוקים בעור הפנים, נפילת עור ורקמות משמעותית באזור הלחיים וקו הלסת, רפיון עור באזור הצוואר וכן קמטים בין הפה לסנטר ("קווי מריונטה").

הניתוח מטפל במרבית אזורי הפנים בהם ניכרים סימני הגיל – החל מהלחיים ועד לסנטר והצוואר.
ד"ר פרידמן מרחיב בנושא: "פעם היה נהוג למתוח גם את אזור המצח, פרוצדורה הנקראת גם "הרמת גבות". פרוצדורה זו היתה פופולרית מאוד, במיוחד בארה"ב, והשוותה לכל המטופלים מראה אחיד, לא טבעי, ו'מופתע'. כיום כמעט שכבר לא נעשה שימוש בהליך הזה, אלא במקרים מיוחדים בהם הוא נדרש, וגם אז יש לבצע אותו במשורה ובעדינות מירבית כדי לשמר כמה שיותר את הבעות הפנים הטבעיות".

לפי גישתו של ד"ר פרידמן השם הנכון יותר לניתוח הידוע בשם "מתיחת פנים" הוא הרמת פנים. "מעבר לסימני הגיל הניכרים על גבי העור עצמו, עם השנים קיימת גם הדילדלות של שכבות שומן ועצם, והתארכות של רצועות חיבור. לכן רק מתיחה של העור לא תיתן את האפקט המבוקש. כדי להצעיר ולרענן את מראה הפנים יש צורך קודם כל להרים את הרקמות חזרה למקומן הטבעי, ובמידת הצורך לשלב גם מילויים של שומן עצמי במקומות בהן חלה הידלדלות משמעותית. רק כך יתקבל מראה טבעי ותוצאות שיחזיקו מעמד לזמן ממושך יותר".

 

מתיחת פנים - תמונות לפני ואחרי 14

לגלריית תמונות לפני ואחרי מתיחת פנים

מה הוא מיני ליפט?

מיני ליפט הוא הליך שמתאים בעיקר לאנשים מהעשור הרביעי לחייהם ואילך, אשר מעוניינים לטפל בהזדקנות מראה הפנים כבר מראשיתו. הניתוח מתאים למי שמוטרד מביטויי צניחה התחלתיים וטשטוש של קו הלסת.

התהליך הניתוחי דומה למתיחת פנים מלאה, אך הוא קצר יותר ופולשני פחות, שכן פחות רקמות מוסרות או נמתחות.

ד"ר נמרוד פרידמן כופר בהפרדה של ניתוח מתיחת פנים ו"מיני ליפט" וטוען כי זוהי למעשה הגדרה מלאכותית שנועדה לצרכים שיווקיים. "אלו לא שני ניתוחים שונים, אלא ניתוח דומה, כאשר באנשים עם צניחה פחות משמעותית של רקמות הוא מטבע הדברים מצומצם יותר ופחות רקמות נמתחות ומוסרות. כתוצאה מכך הניתוח קצר יותר, ייתכן והצלקת תהיה קצרה מעט יותר וההחלמה יותר קלה. לרוב יהיה גם הבדל בעלותו של הניתוח, שכן העלות היא נגזרת ישירה של מורכבות הניתוח ומשך הזמן שהוא לוקח".

מעבר לכך שתי הפרוצדורות הינן זהות לחלוטין, ושתיהן נעשות בחדר ניתוח, תחת הרדמה מלאה, או טשטוש והרדמה מקומית. תוצאות הניתוח יכולות להחזיק עשור, ואף יותר, כתלות במצב הרקמות, חשיפה לגורמים סביבתיים כגון שמש ועישון, שינויים במשקל וגנטיקה.

 

מתיחת פנים - תמונות לפני ואחרי 26

לגלריית תמונות לפני ואחרי מתיחת פנים

לסיכום

ניתוח מתיחת פנים מתבצע בסקאלה רחבה – החל בהתערבות מינימלית בשלבים מוקדמים של צניחת הרקמות והעור (תהליך הנקרא גם "מיני ליפט") ועד למתיחת פנים בהיקף נרחב, כאשר היקף הניתוח נקבע באופן אינדיבידואלי לפי מאפייניו האישיים של כל מטופל.

כך או כך, בכל פרוצדורה של מתיחת פנים, או מיני ליפט, ד"ר נמרוד פרידמן סבור שהמטרה היא להצעיר ולרענן את מראה הפנים, אבל לא על חשבון הבעות הפנים, ומאפייני האישיות הניכרים על פניו של כל אחד ואחד מאתנו: "מתיחת פנים אגרסיבית מדי יוצרת מראה מתוח ולא טבעי, לעתים עד כדי כך שלא ניתן לזהות את האדם לאחר הניתוח. לכן המטרה שלי היא לא למתוח ולהחליק לגמרי את הפנים עד לכדי העלמת כל סממני הגיל, אלא להצעיר ולרענן את מראה הפנים, תוך שמירה מירבית על המאפיינים האישיים הייחודיים של כל מטופל ומטופלת, ושימור הבעות הפנים הכל כך חשובות לתקשורת הבינאישית. בסופו של דבר כולנו בני אדם, ולא בובות חרסינה חסרות כל פגם."