לעפעפיים תפקיד מרכזי בשמירה על בריאות העין – הם מגינים על גלגל העין, מסייעים למנוע כניסה של גופים זרים ושומרים על הלחות. העור של העפעף דק ועדין מאוד, ובמשך השנים ניכרים בו סימני הזמן – האזור הופך להיות פחות מהודק, העפעפיים עלולים לצנוח, להקנות לנו מראה מראה עייף ואף לפגוע בשדה הראיה. כדי לתקן מצב זה ולהצעיר את מראה העיניים, אפשר היום לבצע ניתוח עפעפיים.

באילו מקרים כדאי לשקול ניתוח עפעפיים?

לכל עין שני עפעפיים – העפעף העליון הממוקם בין הגבות לבין הריסים העליונים, והעפעף התחתון הנמצא מתחת לעין, מהריסים ועד לארובת העין. המראה של שני אזורים אלו מושפע מגורמים רבים כגון גנטיקה, הזדקנות טבעית, נזקי שמש וכיוצא בזה.

במשך הזמן ניתן להבחין בשינויים במראה העפעפיים – העפעפיים העליונים עלולים לצנוח באופן שלעיתים מכסה חלק מהעין, ואילו באזור העפעפיים התחתונים עלולות להתפתח מעין "שקיות" שומן המקנות לנו מראה עייף ומבוגר. ניתוח הרמת עפעפיים יוכל לשוות לעיניים, וכתוצאה מכך לפנים כולן, מראה רענן וצעיר יותר.

מעבר למראה, לעתים קיימות גם סיבות רפואיות לניתוח הרמת עפעפיים:

  • חסימת שדה הראייה: כאשר העפעפיים העליונים צונחים הם עלולים לכסות חלק מהעין, לצמצם את שדה הראיה העליון ולהקשות על האדם לראות כהלכה. זו אחת הסיבות המרכזיות לפנייה לניתוח הרמת עפעפיים.
  • תחושת כבדות ועייפות בעין: צניחה של העפעף וצמצום שדה הראייה מקשים על העין כך שהיא מתאמצת ומתעייפת יותר. לעייפות זו מתלווה לעיתים תחושת כבדות ונפיחות באזור העין, קשיי ראיה, עייפות כללית וכאבי ראש.
  • כאבי גב וצוואר: במקרים רבים של צניחה משמעותית של העפעף העליון, הגוף שלנו מנסה לפצות על הפגיעה בשדה הראיה על ידי הטיית הראש לאחור. לאורך זמן הטיה זו עלולה לגרום לכאבי גב, כתפיים וצוואר.

הרמת עפעפיים - לפני ואחרי

לגלריית תמונות לפני ואחרי ניתוח הרמת עפעפיים

כיצד מתבצע ניתוח הרמת עפעפיים

הצעד הראשון, במידה ואתם שוקלים ניתוח הרמת עפעפיים, הוא לפנות לכירורג פלסטי בעל מומחיות וניסיון בתחום. בעת פגישת הייעוץ הראשונית, המנתח יבדוק את מצב העפעפיים, העליונים והתחתונים, ויבנה ביחד אתכם תוכנית טיפולית להשגת המראה המבוקש. לעתים קרובות משולב ניתוח הרמת עפעפיים גם עם מתיחת פנים ו/או הרמת גבות להצערה כוללת של מראה הפנים.

שיטת הטיפול תיקבע גם בהתאם לאזור הרלוונטי. בניתוח עפעפיים עליונים המטרה היא להסיר את עודפי העור ולעיתים גם עודפי שריר ושומן באזור. מכיוון שמדובר באזור בולט מאוד, ד"ר נמרוד פרידמן מבצע את החתך בקפל הטבעי של העפעפיים על מנת להסתיר את צלקת הניתוח.

בניתוח עפעפיים תחתונים הטיפול יהיה שונה, כאשר הדגש הוא על הסרת השומן היוצר את מראה ה"שקיות". גם כאן, בדומה לניתוח עפעפיים עליונים, נדרשת פעולה עדינה ומדויקת של מנתח פלסטי מומחה, שכן יש להסיר כמות מדודה של שומן כדי להימנע ממראה של עיניים שקועות מדי.

ד"ר נמרוד פרידמן נוקט בגישה זהירה במיוחד במהלך הניתוח כדי להימנע ממצב בו יותר מדי משטח העפעף מוסר, ואז העין עלולה "להימשך" כלפי מטה, או לא להיעצם כראוי. לגישתו, מוטב להסיר מעט מדי ולתקן בהליך פשוט יחסית בהמשך, מאשר להוריד יותר מדי ולהיגרר לניתוחי תיקון מורכבים. ולראייה – במהלך כל שנות עבודתו מעולם לא נדרש ד"ר פרידמן לשוב לחדר הניתוחים כדי לתקן עיניים פקוחות שלא מצליחות להיעצם, או עפעף תחתון שמשוך כלפי מטה.

תהליך ההחלמה

ניתוח עפעפיים דורש מומחיות ודיוק, אך לצד זה מדובר בניתוח קצר יחסית, שלעיתים אף מבוצע בהרדמה מקומית בלבד המלווה בטשטוש. במהלך השבוע הראשון לאחר הניתוח ייתכנו סימנים כחולים ונפיחות באזור שלרוב יחלפו מעצמם. כדי לעודד החלמה מהירה, חשוב מאוד להישמע להנחיות המנתח, לשמור על ניקיון האזור ולהימנע מפעילות גופנית מאומצת למשך כשלושה שבועות.

למדריך המלא אודות ניתוח עפעפיים