קיימות סיבות רבות המובילות נשים לביצוע ניתוח להחלפת שתלים, או הוצאתם – שינויים במבנה גוף, בעיה בשתל, שינוי של תפיסת מראה הגוף האידיאלי בעיני האשה עצמה ועוד.

במאמר נסקור את הסיבות המרכזיות להוצאת או החלפת שתלים, תכניות הטיפול השונות וכן אומדן עלות ניתוח להחלפת שתלים או הוצאתם. נתחיל.

סיבות להוצאה או החלפת שתלים

בין הסיבות הנפוצות להוצאה או החלפת שתלים ניתן למנות:

 • השתנות גודל החזה לאורך זמן – בדרך כלל מדובר על נשים שהשתלים נמצאים בגופן כבר תקופת זמן ארוכה. מאחר וגוף האשה משתנה עם השנים, ייתכן מצב שבו השתלים שהתאימו לאשה כשהיתה צעירה כבר אינם מתאימים לה. למשל – נשים שעברו הריונות, או עלו במשקל, חוו הגדלה טבעית של השדיים. כעת, בתוספת השתלים, גודל השדיים הנוכחי גדול וכבד מדי, וכבר אינו פרופורציונלי לגוף.
 • שינוי צורה ומראה – מצבים בהם החזה נפל, ונוצר הצורך בניתוח להרמת חזה.
 • שינוי בתפיסת עולמה של המטופלת – לא תמיד מודל היופי שהתאים לנו בשנות ה – 20 לחיינו עדיין מתאים לנו גם בשנות ה – 40. נשים רבות פונות לניתוח פשוט כי טעמן ותפיסת עולמן השתנו במרוצת השנים.
 • סיבוכים:
  • שתל שנקרע – ככל שחולף הזמן הסיכוי שהשתל יקרע יותר גבוה. בהערכה גסה – הסיכוי של שתל להיקרע הוא כ-1% בשנה, כלומר – אחרי 10 שנים כ-10% מהשתלים יהיו קרועים, לאחר 20 שנה כ-20% יהיו קרועים וכן הלאה. סיבת הקרע של השתלים היא ברוב המקרים בלאי של החומר.
   בשתלים מהדור החדש מרבית מולקולות הסיליקון קשורות אחת לשניה, כך שהסיליקון אינו נוזל מהשתל (אם כי תיתכן דליפה מיקרוסקופית בכל סוגי השתלים). מאחר והשתל הקרוע מהדור החדש נשאר באותה הצורה והגודל, האשה הרבה פעמים לא תרגיש או תראה שיש קרע בשתל. בשל כך יש לערוך בדיקת אולטראסאונד, או MRI, מדי שנה כדי לוודא את תקינות השתל ולהחליפו במידה ונקרע.
  • התקשות – סיבוך זה אופייני בעיקר בשתלים מהדור הקודם, והוא הסיבוך השכיח ביותר בניתוח הגדלת חזה: כ- 10-20 אחוז מהמקרים לאחר 10 שנים.
   קופסית נוצרת כתוצאה מזיהוי הגוף של השתלים כגוף זר, ונסיון לבודד אותם על ידי עיטוף ברקמת חיבור.
   במקרים בהם הקופסית מתעבה או לוחצת על השתל, מתקבל חזה נוקשה בעל מראה ותחושה לא טבעיים. לפעמים מצב זה אף יכול לגרום לכאבים. בחלק מהמקרים המעטפת מסויידת כתוצאה ממשקעי סידן, דבר ההופך את ניתוח התיקון ליותר מורכב.

תכנית הטיפול

תכנית הטיפול נבנית בהתאם לסיבת ניתוח התיקון ובהעדפות האשה.

סוגי ניתוחי תיקון חזה שכיחים:

 • הוצאת שתלים
  במקרים בהם החזה גדל במרוצת הזמן ניתן לבצע ניתוח להוצאת שתלים, כאשר הרקמה הטבעית שהתווספה לחזה תספק בצורה טבעית את הגודל והנפח הרצויים. בחלק מהמקרים יש צורך לשלב את הוצאת השתלים עם הרמת חזה. במקרים של צניחה קלה ניתן במקרים מסויימים לבצע הרמה פנימית ללא חתכים חיצוניים. במקרים של צניחה משמעותית יותר יש צורך להסיר עודפי עור באמצעות חתכים בעור.
 • הוצאת שתלים והזרקת שומן עצמי
  מי שמעוניינת בתוספת מלאות מתונה ועיצוב השד ללא שתלים, יכולה לבחור בהזרקת שומן עצמי לחזה לאחר הוצאת השתלים. היתרונות ברורים – ללא שימוש בשתל אנו מונעים מראש את כל הסיבוכים הקשורים לשתל עצמו.
 • החלפת שתלים
  במקרה שהרקמה הטבעית אינה מספיקה, והאשה אינה מעוניינת לחזור למצבה טרם הניתוח הראשון, ניתן להחליף את השתלים לשתלים מהדור החדש. צורת ונפח השתלים החדשים יותאמו למצב השדיים הנוכחי, מבנה גופה, והעדפותיה של האשה.
  במרבית המקרים, גם אם השתלים הקיימים עדיין תקינים ובגודל מתאים, נעדיף להחליף אותם במהלך הניתוח לשתלים מדור מתקדם יותר. כך נפחית את הסיכויים לחזור בזמן הקרוב לניתוח תיקון נוסף בשל היקרעות השתלים הישנים.
  בין יתרונות הדור המתקדם של השתלים:

  • סיליקון ג'ל מתקדם יותר שנותן שד רך יותר למגע, ובעל מראה ותנועה טבעיים יותר.
  • מעטפת השתלים מהדור החדש היא במרקם המותאם יותר לביולוגיה שלנו ולגודל התאים בגוף. כתוצאה מכך התגובה של הגוף לשתל נמוכה יותר, ושכיחות סיבוכים שונים, כמו התקשות או הצטברות נוזלים סביב השתל, נמוכה משמעותית.
 • החלפת שתלים בשילוב הרמת חזה
  במידה וקיימת צניחה של השד, נבצע פרוצדורת הרמת חזה, תוך החלפת השתל למידה מתאימה (או לחילופין, שימוש בהזרקת שומן עצמי).
 • החלפת שתלים בשילוב תיקון חוסר סימטריה
  לפעמים מתהווה חוסר סימטריה בשדיים במרוצת השנים, ואז בניתוח ניתן לתקן גם אתה.

עלות ניתוח החלפת שתלים או הוצאתם

עלות ניתוח להחלפת או הוצאת שתלים נגזרת ממורכבות הניתוח, והטווח הוא רחב מאוד. כך למשל ניתוח להסרת שתלים בלבד עשוי לערוך בסביבות השעה. לחילופין – ניתוח מורכב יותר להחלפת שתלים, בשילוב של תיקון קופסית, הרמה ועיצוב מחדש של החזה, יכול להימשך גם 5 שעות ויותר.

בין הגורמים המשפיעים על מורכבות הניתוח ניתן למנות:

 • מצב השתלים – במידה והשתלים קרועים הניתוח מורכב יותר, שכן יש לבצע ניקוי של שאריות הסיליקון במקום (בשתלים מהדור החדש התהליך לרוב פשוט יותר מאחר ומרבית הסיליקון ניתנת להוצאה כגוש אחד).
 • מצב הקפסולה – קפסולה קיימת תמיד כתגובה טבעית של הגוף לשתלים. הגורם המכריע הוא מצב הקפסולה – האם היא דקה ועדינה (נראית כמו יריעת ניילון שקופה ועדינה), או עבה ונוקשה. לרוב, רק במהלך הניתוח עצמו ניתן לגלות מה מצב הקופסית בפועל, ומהלך הניתוח נקבע בזמן אמת בהתאם לממצאים.
  במקרה של מעטפת עדינה ודקה ניתן להשאיר את המעטפת, ולעתים אף למקם את השתלים החדשים באותו כיס. במקרים אלו הניתוח קצר, וההחלמה ממנו קלה יותר.
  בהקשר הזה חשוב להדגיש כי כל המחקרים הרפואיים עד כה מראים שאין צורך להוציא קפסולה דקה ועדינה – אלא להיפך, אין כל סכנה בהשארת הקפסולה, בעוד שהוצאתה ללא צורך עלולה להסתכם בסיבוכים משמעותיים.
  לעומת זאת, אם בניתוח רואים שקיימת קפסולה גסה, עבה או מסויידת, יש מקום להוציא את המעטפת כולה. חשוב לציין שמעטפת עבה ונוקשה קל יותר להפריד מהרקמות מסביב והתהליך בטוח יותר.
  הוצאת הקפסולה עצמה היא תהליך עדין ומורכב המצריך מיומנות רבה ולוקח זמן. כתוצאה מכך הניתוח וההחלמה ארוכים יותר ולרוב יש צורך בשימוש בנקזים למשך מספר ימים לאחר הניתוח.
 • החלפת שתלים – האם מחליפים שתלים או שמדובר בהוצאתם בלבד.
 • פרוצדורות נוספות – מורכבות הניתוח משתנה, ובהתאם גם מחירו, במידה והניתוח משולב עם פרוצדורות נוספות לעיצוב החזה (מעבר להוצאת או החלפת השתל) כגון: הרמת חזה, הקטנת חזה, עיצוב פטמות, או תיקון א-סימטריה, ועוד.

לסיכום – עלות הניתוח תלויה במאפייני הבעיה. במצב פשוט יחסית שבו שתל מדור חדש נקרע, הקופסית תקינה ונדרש רק להחליף שתלים, העלות יכולה להיות דומה לעלות ניתוח של הגדלת חזה בלבד. אבל אם מדובר על ניתוח מורכב יותר, כפי שפירטנו למעלה, יכולים להגיע לניתוח שעלותו פי 2 או 3 מהניתוח הראשון.
מאחר ובניתוחי תיקון לא תמיד ניתן לדעת מראש במה נתקל במהלך הניתוח, חשוב לבחור במנתח פלסטי בעל נסיון רב, שיודע לראות ולהבין מה צפוי בכל סיטואציה ולמצוא את הפתרון המיטבי תוך כדי הניתוח.

תיאור מקרה

נסייים בתיאור מקרה קצר – בחורה שעשתה הגדלת חזה בגיל 18 במרפאה אחרת. במרוצת הזמן החלה התדרדרות במראה החזה – השדיים נפלו בצורה מאוד משמעותית, הקופסית העוטפת את השתלים התקשתה ונוצר לשדיים מראה ומגע לא טבעיים.

בגיל 35, לאחר 3 ילדים, ביצע ד"ר נמרוד פרידמן ניתוח לתיקון החזה, במהלכו הוסרו השתלים והקופסיות המסויידות, הוכנסו שתלים חדשים מהדור החדש ובוצעה הרמת חזה בשיטה ייחודית ועיצוב מחדש של השד לקבלת מראה טבעי.

זמן מה לאחר הניתוח שלחה המטופלת את ההודעה הבאה – "איזה כיף, התוצאה מושלמת אני כל יום מתרגשת מחדש, לא האמנתי שזה יכול להיות ככה אחרי מה שהיה לי, תודה ענקית".

זה מסוג המכתבים המרגשים ביותר, כל פעם מחדש.
.